Przygotowanie pomieszczeń do cyklinowania
Przed cyklinowaniem podłóg należy z pomieszczeń wynieść wszystkie meble i inne przedmioty znajdujące się w nich. Zdjąć firanki i zasłonki z okien oraz zdemontować listwy przypodłogowe. Inne prace remontowe w lokalu (szczególnie pylące) na czas cyklinowania i schnięcia lakieru należy przerwać. W pomieszczeniach w których będzie cyklinowane i lakierowane podłogi ostatnie malowanie ścian i sufitu zaleca się wykonać po cyklinowaniu i lakierowaniu podłogi, ponieważ niektóre lakiery potrafią odbarwić kolor farby na ścianach.
Schnięcie lakieru
W zależności od użytego lakieru całkowitą wytrzymałość uzyskuje on po 7-14 dniach. W żadnym wypadku nie należy używać foli do przykrycia lakieru w trakcie jego utwardzania tylko tekturę falistą. Jeśli na podłodze będzie stawiana np. drabina malarska, nogi drabiny należy owinąć, żeby nie zrobić wgnieceń w świeżym lakierze i drewnie.
Użytkowanie podłóg drewnianych
Odpowiednie użytkowanie podłóg drewnianych znacząc wpływa na żywotność lakieru/oleju na podłodze. Nogi u mebli, krzeseł należy podkleić specjalnymi podkładkami z filcu. W przypadku korzystania z mebli na kółkach (np. krzesła biurowe) podłoga w miejscach korzystania, powinna być zabezpieczona odpowiednimi matami. Mycie podłóg należy wykonywać odpowiednimi preparatami, najlepiej tego samego producenta co lakier czy olej, ponieważ dobrze zmywają zabrudzenia, a przy tym nie uszkadzają lakieru/oleju.
Jaki lakier?
- Na rynku dostępne są następujące rodzaje lakierów do podłóg drewnianych:
- lakiery rozpuszczalnikowe, poliuretanowe (użyta żywica to poliuretan).
- lakiery wodne, akrylowe (użyta żywica to akryl)
- lakiery wodne, akrylowo - poliuretanowe, (użyta żywica to akryl i poliuretan)
- lakiery wodne, poliuretanowe (użyta żywica to poliuretan)
- lakiery uratenowo – alkidowe (użyta żywica to alkil)
W wyżej wymienionych rodzajach lakierów najmocniejszą żywicą jest poliuretan, natomiast najsłabszą akryl. Jak widać poliuretan może być rozpuszczony zarówno w rozpuszczalnikach chemicznych jak i w wodzie (nie ma to znaczenia na jakość żywicy). Natomiast rozpuszczalnik ma duże wpływ na drewno. Pod wpływem rozpuszczalników chemicznych: drewno żółknie, czerwienieje, ciemnieje. Natomiast pod woda drewno wygląda naturalnie. Dodatkowo lakiery z rozpuszczalnikiem chemicznym tworzą tzw. „skorupę” która wygląda mało estetycznie. Dlatego polecamy lakiery wodne poliuretanowe dwuskładnikowe.
Lakier czy olej?
Zarówno lakier jak i olej jako metoda wykończenia podłóg drewnianych mają swoje wady i zalety. Zasadniczą różnicą jest to, że lakier tworzy na powierzchni „film”, chroni podłogę od zewnątrz. Olej z kolei jest impregnatem który jest wcierany w drewno i chroni parkiet od wewnątrz nie tworząc na podłodze „filmu”. Lakier nie wymaga tak często odpowiedniej konserwacji jak olej, który okresowo musi być uzupełniany. Podłogi olejowane mogą być miejscowo naprawiane, bez konieczności cyklinowania całego pomieszczenia, co praktycznie jest nie wykonalne w przypadku lakieru.